PlayStation 3-eiere kan få et problem hvis de vil installere og oppgradere en ny harddisk på konsollen. Den nyeste sikkerhetsoppdateringen som skulle sette en stopper for videre hacking på programvaren har også satt en stopper for installering av nye harddisker.
Eurogamer melder om at prosessen hvor man bytter ut og oppdaterer en gammel harddisk med en ny, ikke lenger virker. Dette viser seg å være en bug som har fulgt med i den nye patchen som kom ut i forrige uke.
Det var ryktet om at den nyeste sikkerhetsoppdateringen kom ut fordi Sony skulle tette igjen sikkerhetshullet som George «Geohot» Hotz hadde hacket og publisert på nett. Men Eurogamer rapporterer om at denne sikkerhetsoppdateringen har allerede er blitt hacket.
Løsningen her er å fortsette å bruke den gamle harddisken og vente til Sony får gitt ut en oppdatering som fikser dette problemet. Feilen påvirker bare de nyere, mindre PlayStation 3-modellene.
Mer alvorlig enn harddisk-problematikken, er ryktene som nå har begynt å sirkulere om at den nye oppdateringen også gir Sony full tilgang til systemet, slik at de kan se om du kjører uoffisielle programmer.
Med en slik «backdoor» på plass kan Sony, ifølge blant annet Jailbreakscene.com, kjøre fjernstyrte programmer på PS3-konsollene når du er koblet opp mot nettet.
I praksis gjør dette det mye enklere for Sony å oppdage om noen har tuklet med konsollene, og stenge dem ute fra videre spilling.