
Nintendo-aksjen fortsetter å stupe
Feilslått 3DS-sjarmoffensiv på hjemmebane.
Tokyo Game Show ruller videre denne uken, og Nintendo åpnet ballet med en 3DS-fokusert pressekonferanse natt til i går norsk tid. På hjemmebane, med en håndholdtkonsoll som på forhånd hadde fått en kraftig prisreduksjon, trodde mange at dette ville imponere akjsespekulanter, spillinteresserte og pressen.
Men aksjemarkedet reagerte i stedet negativt på denne store 3DS-sjarmoffensiven. Nintendo-aksjen sank med ytterligere fem prosent, melder Reuters, og det til tross for at underholdningsgiganten hadde avslørt en rekke nye 3DS-spill, samt fristet «Zelda»-fansen.
- Jeg tror ikke de nye spillene vil utgjøre en forskjell, sier Mitsushige Akino som jobber for Ichiyoshi Investment.

- Nintendo dekker ikke folks behov lenger
Han filosoferer litt videre, og setter fingeren på det han mener er Nintendos største problem om dagen.
- Nintendo lyktes med å fengsle mennesker som ikke var spillinteresserte i utgangspunktet. Deres behov er ikke dekket av Nintendo lenger, denne gruppen spiller på sine mobiltelefoner og er fornøyd med det, fortsetter Akino.
Han tilhører nok en av de mest nådeløse i sin analyse.
Makoto Kikuchi, fra Myojo Asset Management, forsøker å forklare hvorfor Nintendo-aksjen fortsetter å få seg smeller, lik trenden fra i sommer – da Wii-etterfølgeren ble vist fram for første gang.
- Den eneste måten Nintendo kan livne til igjen, er ved å konsentrere på Wii-lignende spill myntet på hele familien i stedet for å konsentrere på mobilspill. Men for øyeblikket kan jeg ikke se at denne forandringen vil skje, forteller Kikuchi til Reuters.

- Uaktuelt å skulle gi ut mobilspill
Nintendo-aksjeverdien er omtrent halvert dette året, og mange skylder på et 3DS-salg langt under forventningene og en lite imponerende debut av deres Wii U-konsoll på E3-spillmessen i Los Angeles i juni.
Samme sted der PressFire fikk fingrene i denne spillmaskinen.
I sin siste rapport, meldte Nintendo at 3DS-salget var på 4,32 millioner enheter på verdensbasis ved utgangen av juli. Etter den tid rapporteres det om en oppsving, etter priskuttet.
Anbefalt utsalgspris på 3DS-konsollen ble jekket ned med omtrent en tredjedel for litt siden, i tillegg la Nintendo-president Satoru Iwata seg flat og halverte sin egen lønn.
Det spekuleres i at jobben til Iwata nå kan henge i en tynn tråd, om han ikke får skuta på riktig kurs snart.
Den hardt pressede Nintendo-toppen har nylig blitt sitert på at det er uaktuelt for selskapet å skifte fokus fremover. Han ble spurt om det har blitt vurdert å lansere mobilspill.
Iwata avviser blankt at det kan skje.
- Gjorde vi noe slikt, ville Nintendo opphørt å være Nintendo, sier han ifølge Andriasang.
- Hadde vi gjort det, ville vi nok umiddelbart tjent penger om vi slapp spill til smarttelefoner. Men mitt ansvar er å tenke mer langsiktig, ikke på kortsiktig profitt.