GameStop vil kjøpe Ebay for over 500 milliarder

GameStop vil kjøpe Ebay for over 500 milliarder

(PressFire.no): Spillkjeden GameStop, best kjent som fysisk spillbutikk og i senere år rollen som midtpunkt i «meme-aksje»-kaoset, har nå lagt inn et uventet og enormt bud på nettshop-giganten Ebay.

Budet lyder på totalt 55,5 milliarder dollar – nærmere 515 milliarder norske kroner – og verdsetter Ebay til 125 dollar per aksje.

Det er en dristig manøver fra selskapet, som i dag har en markedsverdi som er omtrent en fjerdedel av selskapet de ønsker å gomle opp.

Ifølge toppsjef Ryan Cohen er målet å transformere auksjonsnettstedet til en «ekte konkurrent» til Amazon. 

I et intervju med Wall Street Journal forklarer Cohen at han ser for seg å bruke GameStops nettverk av rundt 1600 fysiske butikker som infrastruktur for utlevering.

GameStop har allerede bygget opp en eierandel på fem prosent i Ebay og har sikret seg lånegarantier på 20 milliarder dollar fra TD Bank for å finansiere handelen.

Resten skal dekkes av selskapets kontantbeholdning på rundt 9,4 milliarder dollar og utstedelse av nye aksjer.

Som en del av strategien planlegger Cohen å kutte årlige kostnader hos Ebay med to milliarder dollar i løpet av det første året. Han peker spesielt på det han mener er et oppsvulmet markedsføringsbudsjett som ikke lenger genererer brukervekst hos det tradisjonsrike auksjonshuset.

Investorer virker foreløpig noe lunkne til forslaget. Aksjekursen til Ebay steg i ettermarkedet, men ligger fremdeles et godt stykke under budprisen.

Cohen har på sin side varslet at han er forberedt på en full kamp direkte mot aksjonærene dersom styret i Ebay sier nei. En såkalt «hostile takeover» der de kjøper nok aksjer til å trigge et fullt oppkjøp kan dermed virke å være sannsynlig.

Toppbilde: Mike Mozart / CC.