Greier du å jukse deg gjennom helvete?

Greier du å jukse deg gjennom helvete?

Norskutviklede «Devil's Due» blander kortspill og groteske kamper.

(PressFire.no): Oslo-baserte People Make Games, som tidligere ga ut det hysteriske regneark-spillet «Spread Cheat», har nettopp sluppet en demo av sitt kommende «Devil’s Due».

I spillet skal du forsøke å komme deg gjennom helvete ved å spille kort mot alskens monstre – og djevelen selv.

Det er en poker-vri her, der du skal forsøke å sette sammen pokerhender for å gi skade til fiendene. Samtidig skal du også prøve å ha høye nok kort til å forsvare deg – tallverdien plusses sammen og er skjold.

Det er en miks som fungerer overraskende bra. Det gjør det naturlig at sterkere varianter av pokerhendene er å foretrekke, mens

Men du kan også være en glasskanon og prøve å sable ned fienden selv med lave kort, så lenge de ikke overlever og kan slå tilbake.

Du har mange triks ut over det, for her er det mulig å jukse som bare juling. Du kan bytte ut kort, hindre skade fra motstanderen eller legge til et ess fra ermet. Om du jukser for mye vil derimot den groteske skapningen på den siden av bordet fly i flint og gjøre massiv skade.

Underveis får du også kjøpt oppgraderinger som endrer kortene dine eller som stanser angrep – jeg fikk på et punkt kappet opp kortene og satt de sammen med hverandre, slik at jeg kunne flippe de rundt når jeg ville.

Samtidig er det knep som spillet ikke lærer bort, men som du kan prøve deg fram til. For en genistrek!

(litt balansering er nok på sin plass enda, kjære utviklere – den greia der du stanser all skade er alt for sterk.)

Pass opp så du ikke jukser for mye. Da utløses et kjempeangrep fra sinnataggen på den andre siden av bordet.

Det er også et lag av roguelite her, der selv om du får game over ikke starter på bar bakke – permanente oppgraderinger og slikt er mulig å få tak i som gjør at du kommer deg lengre inn i helvete for hver gang.

En kan kanskje ende opp med å tenke at utviklerne har forsøkt å etterape suksessen til «Balatro» her, men det er egentlig ikke så veldig likt ut over poker-koblingen.

«Devil's Due», eller «Juksemaker» som det heter på norsk, står fjellstøtt på egne bein, og noe så snedig som et unikt kortspill.

Jeg tror kanskje estetikken blir den store utfordringen å selge her – spillet ser og høres vemmelig ut, som jeg liker, men som kanskje noen synes blir litt mye?

Uansett, demoen er ute på Steam nå – og om hele spillet holder koken så treffes det frytkelig godt med miksen av roguelite og poker-kamp i helvete.