- Ny Nintendo-konsoll før 2012

Square Enix-sjefen spår ny Nintendo-konsoll før 2012, en maskin som kommer til å ligne mer på PS3 og Xbox 360, mener han.

22. september 2009 10:01

Nå som Nintendo-konkurrentene Sony og Microsoft klargjør sine nyheter, henholdsvis Sony Motion Controller og Project Natal, har mange spurt seg hva Wii kan diske opp med for å beholde egenart og den suverene markedsandelen.

Eller; om Sony og Microsoft i det hele tatt har noe å vinne på å introdusere en type kontrolløs spilling som minner om Wii?

SKEPTISK TIL NATAL OG SMC

Square Enix-president Yoichi Wada spår i et intervju med Financial Times at Nintendo kommer med en ny konsoll snart, en som kommer til å ligne mer på PlayStation 3 og Xbox 360 når det gjelder funksjonalitet.

Det skjer før 2011 er historie, mener Wada.

Han utelukker heller ikke at Nintendo nok en gang kommer til å introdusere spillverden for ytterligere nye kontroller og måter å spille på, som selskapet gjorde da Wii først ble introdusert i 2005.

Se også: Bilder av Sony Motion Controller.
Se også: Bilder av Project Natal.

Han sier i det samme intervjuet, at han ikke er full av forventninger når det gjelder Sony og Microsofts sjanser til å kapre store andeler fra Wii-publikummet.

- Spillmaskiner i dag inneholder allerede en rekke funksjoner: De er en nettverksterminal, en Blu-ray- eller DVD-spiller og en spillkonsoll.

- Sammenlignet med disse tre pilarene, er bevegelsesstyrte kontroller nokså begrenset, så innflytelsen kan vise seg å være liten, sier han.

Han er imidlertid imponert over mulighetene som ligger i Project Natal, selv om han påpeker at det er et stort sprang fra å vise potensialet som ligger der til å faktisk vise det i ferdige spill.

- Brukergrensesnittet er fantastisk og jeg tror det kommer til å bli standard, forteller han, og legger til at både Sony Motion Controller og Natal kan bli suksesser om engasjerende spill slippes samtidig med lanseringen.

Rykter vi tidligere har formidlet, antyder at Sony sikter seg inn på en lansering av sin bevegelsesstyrte kontroller til våren, noe som også har blitt bekreftet fra offisielt hold, mens THQs Brian Farrell tidligere i høst sa at Natal definitivt kommer ut i løpet av 2010.

Se en video med demonstrasjoner av Sony Motion Controller:

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3