– Saudi-Arabia og andre investorer ønsker å kjøpe EA

– Saudi-Arabia og andre investorer ønsker å kjøpe EA

Skal angivelig punge ut 500 milliarder kroner.

(PressFire.no): Spillgiganten Electronic Arts kan være på vei bort fra børsen og inn i privat eie. 

Ifølge Wall Street Journal er en gruppe investorer i «avanserte samtaler» om et massivt oppkjøp som vil verdsette selskapet til rundt 50 milliarder dollar, eller drøyt 500 milliarder kroner.

Dersom handelen går gjennom, vil det være historiens største lånefinansierte oppkjøp.

Bak budet står angivelig investeringsselskapene Silver Lake, Affinity Partners og det statlige saudiske fondet Public Investment Fund (PIF). En endelig avtale kan ifølge rapportene bli annonsert allerede neste uke.

Nyheten om det potensielle oppkjøpet fikk umiddelbart EA-aksjen til å skyte i været, med en oppgang på 15 prosent fredag.

Det er spesielt det saudiarabiske fondet som vekker oppsikt. Fondet ledes av kronprins Mohammed bin Salman og er en del av landets strategi for å gjøre seg mindre avhengig av oljeinntekter.

PIF har de siste årene investert tungt i spillbransjen, og har allerede betydelige eierandeler i selskaper som Nintendo, Take-Two, Capcom og Ubisoft. Fondet er imidlertid svært kontroversielt grunnet landets brudd på menneskerettigheter.

Affinity Partners ble på sin side grunnlagt av Jared Kushner, svigersønnen til president Donald Trump – mens Silver Lake har vært mye i nyhetene i det siste fordi de ønsker å kjøpe TikTok.

Electronic Arts har foreløpig ikke kommentert saken.