Det har vært riktig så etterlengtet, nyversjonen av den kanskje aller største klikk-og-pek-tittelen som har blitt lagd. «Monkey Island 2: Le Chuck’s Revenge» går for å være den beste i denne spillserien fra tidlig 90-tallet – og en av tidenes beste oppfølger, uansett sjanger. Denne uka er spillet ute i ny drakt, med oppfrisket grafikk, ny dialog og musikk.
De tre hovedmennene bak, Ron Gilbert, Dave Grossman og Tim Schafer, har for anledningen blitt stuet sammen i et studio for å lage et kommentarlydspor. Du kan dermed høre deres betraktninger underveis mens du spiller «Monkey Island 2 Special Edition: Le Chuck’s Revenge». Om du ønsker nettopp det.
Les også: Vårt intervju med produsenten bak «Monkey Island 2 Special Edition».
Spillet ble sluppet tidligere denne uken til PlayStation 3, Xbox 360, PC/Mac og iPhone/iPod Touch. Prisen for spillet til de to førstnevnte plattformene er 75 kroner (PS3) og 65 kroner (360).
«Monkey Island 2»-versjonen gjør det samme som i fjorårets utgave av det første Monkey Island-spillet, og lar deg enten spille det på den klassiske måten – eller oppleve den nyoppussete utgaven med langt mer detaljert grafikk. Man har også gjort noen spillmekaniske justeringer, for du kan både kontrollere Guybrush på den klassiske pek-og-klikk-måten eller på en mer moderne, direkte måte der du styrer han ved å bruke analogspaken.
På PSN er det enda mer nytt å finne denne uken. En samlepakke bestående av den nye Onslaught-modusen i «Battlefield: Bad Company 2» og «Battlefield 1943» selges for 139 kroner – altså mye Battlefield for penga, og spillet «Groovin’ Blocks» debuterer på PSN til 75 kroner.
Dette spillet har tidligere blitt sluppet på WiiWare og er enkelt sagt en «Tetris»/«Lumines»-variant, altså puzzlerier med klosser. Blokkene kommer ovenfra og det er din oppgave å arrangere de på en delikat måte – men «Groovin’ Blocks» har en rytmisk tvist til denne velbrukte formelen: Du får bonuspoenger om du klarer å bygge klosser i takt med musikken. Spillet støtter flerspiller for inntil fire.
Se trailer fra «Groovin’ Blocks» her.
Sony gir oss påfyll av to minis-spill denne uken. Først «5-in-1 Arcade Hits», som opprinnelig stod på forrige ukes PSN-meny, og «Aquattack!». Begge koster 26 kroner. Det første spillet er en samling med småspill som inkluderer biljard, kabal og en «Arkanoid»/«Pong»-versjon som utviklerne har kalt «Tetroid». «Aquattack!» minner mest av alt om en undervannsversjon av «Bejeweled».
Se trailer fra Aquattack! her.
Den største nyheten fra ukas PSN-meny er nok for mange FPS-junkies «Call of Duty: Modern Warfare 2»-utvidelsen Resurgence Pack. Denne kartpakken ble først sluppet til Xbox 360 for en måneds tid siden og inkluderer fem nye områder til onlinespillingen din. Også PC-eiere kan nå få kloa i Resurgence Pack.
Prisen ligger på i overkant av en hundrelapp. Mer info og trailer finner du her.
Ikke glem at du også finner utvidelser til «Skate 3», «Dragon Age: Origins» og «Aliens vs Predator» denne uken – pakker som både er sluppet til PSN og XBLA. «Skate 3»-utvidelsen er kalt Danny Way’s Hawaiian Dream og koster 49 kroner (på PSN). Dette er den andre store utvidelsen til spillet, og gir deg et helt nytt område å boltre deg på. Skateren Danny Way har selv vært med på å designe dette enorme skate-paradiset inspirert av Hawaii. Utvidelsen inneholder dessuten nye trophies/achievements.
Les også: Vår anmeldelse av «Skate 3».
Les også: Vår anmeldelse av «Dragon Age: Origins».
Les også: Vår anmeldelse av «Aliens vs Predator».
Dragon Age-utvidelsen heter Leliana’s Song og koster cirka en femtilapp. Her utforskes bakgrunnshistorien til Leliana. Du får oppleve hvordan hun først ble opplært, og etterpå sveket av Marjolaine, og får utmerkelser til både «Dragon Age: Origins» og «Awakening» gjennom denne utvidelsen, opplyser utvikleren BioWare.
Det passer i grunn bra med en utvidelse av «Dragon Age» denne uken, for samtidig med Leliana's Song annonserte BioWare og utgiver EA at det kommer en oppfølger i mars neste år.
Xbox-eiere kan foruten «Monkey Island 2 Special Edition: Le Chuck’s Revenge» forlyste seg med intens onlinekrigføring i «Blacklight: Tango Down», et skytespill som bærer mange av karakteristikkene fra Call of Duty-serien. Her hopper du rett ut i velkjente multiplayer-spillmoduser og det i et Arcade-spill til 1200 Microsoft-poeng.
Spillet støtter online flerspiller for opp til 16, i tillegg finner du fire oppdrag som enten kan forseres alene eller i co-op.
I likhet med Modern Warfare-spillene kan du gjøre deg fortjent til våpenoppgraderinger eller forbedre egenskapene dine etter hvert som du gjør fremgang.
Også denne uka er det utvalgte titler på salg i en begrenset periode. Fire Arcade-titler er jekket ned med mellom 33 og 50% hele denne uken. Det gjelder «Mega Man 10» (nå 400 Microsoft-poeng), «Afterburner Climax» (nå 400 Microsoft-poeng), «Scrap Metal» (800 Microsoft-poeng) og «Death by Cube» (nå 400 Microsoft-poeng). Husk også at «Fight Night: Round 4» nå finnes i Games on Demand-menyene, noe som betyr at spillet enkelt kan handles for 299 kroner om du ikke orker å lette på stumpen for å invitere venner til en nevekamp.
De nevnte utvidelsene til «Dragon Age: Origins», «Skate 3» og «Aliens vs Predator» er også på plass i ukas XBLA-oppdatering, i tillegg til at vi får påfyll til «Worms 2: Armageddon» (til 400 Microsoft-poeng).
«Mass Effect 2»-utvidelsen, kalt Aegis Pack (ute til PC og 360), er også sluppet denne uken. Bytter du inn 160 Microsoft-poeng får du en snikskytterrifle og kraftigere rustning. Ikke store greia, altså, men er du dedikert nok kan dette kanskje friste litt?
Her er de ti første minuttene av «Monkey Island 2»-nyutgivelsen: