Drøye to måneder etter at «DeathSpank» dukket opp, og langt på vei sjarmerte oss i PressFire, har nå oppfølgeren blitt sluppet til PSN og XBLA. Actionrollespillet, som den gang populært og litt forenklet ble beskrevet som en fusjon mellom «Diablo» og «Monkey Island», har ikke blitt noe mindre uhøytidelig siden i sommer.
«DeathSpank Thongs of Virtue» ble utviklet parallelt med det første spillet. Til tross for dette hevder utvikleren programmessig at man lyttet til fansen og klarte å finjustere elementer som ikke satt helt i det første spillet.
Dessuten er «Thongs of Virtue» ifølge Hothead Games «en større, dypere, morsommere og lengre opplevelse».
Seks fargesprakende truser (thongs) med magiske egenskaper, ødelegger dem som bærer disse plaggene – og dermed balansen i universet. Og DeathSpank er den eneste som kan normalisere denne situasjonen. Turen går blant annet til verdensrommet og Nordpolen, der Evil Santa venter deg. Nytt i forhold til det første «DeathSpank» er at du nå kan utruste spillets helt med skytevåpen.
«DeathSpank: Thongs of Virtue» er sluppet til både XBLA og PSN, og koster 99 kroner. For å friste deg til et kjøp, kan de som handler oppfølgeren før 28. september laste ned to pakker som gir deg litt mer innhold til spillet.
NB! Traileren ser du nederst i denne saken.
Vi fortsetter litt til på Xbox LIVE Marketplace, som i tillegg til «Thongs» kan by på ytterligere tre Arcade-spill denne uka. Først «Alien Breed 2: Assault», et spill som Team 17 annonserte bare timer før det lå ute på XBLA og Steam-tjenesten for PC. Som med de andre Alien Breed-spillene - både nyversjonene og de gamle klassikerne - er handlingen lagt til verdensrommet. Du befinner deg ombord i et romskip som har kræsjlandet, og som inneholder mange slimete, fiendtlige beist. Du kan enten spille alene (om du vil at ingen skal høre deg skrike), eller samarbeide med en venn.
Spillet koster 800 Microsoft-poeng (som tilsvarer omtrent 66 kroner). PC-eiere finner «Alien Breed 2: Assault» på Steam der prisen er 8,99 Euro (72 kroner).
«Serious Sam HD: The Second Encounter» ligger også i menyene på LIVE Marketplace, med en prislapp på 1200 Microsoft-poeng (99 kroner). Dette er den renoverte oppfølgeren til «The First Encounter» som havnet på XBLA i januar i år, og på Steam noen måneder før det igjen. Skytespillet lar deg gå til angrep på utenomjordiske slemminger, ledet av krigsherren Mental, og du kan blant annet gjøre det med kuler eller krutt – eller kanskje en motorsag. Spillet, som er skildret i fugleperspektiv, kommer med en rekke nye spillmoduser, blant annet muligheten for co-op med inntil 16 spillere.
Ukas siste nye Arcade-spill er «Blade Kitten» (1200 Microsoft-poeng) der du blir bedre kjent med den hardslående Kit Ballard – halvt jente, halvt katt. Dette spillet er for øvrig også sluppet på PSN denne uka og koster også der 99 kroner samt til PC. Blade Kitten-spillet er basert på en tegneserie, og er utviklet av Krome Studios.
Vi minner også om at ukas tilbud på XBLA er «Left 4 Dead 2»-utvidelsen The Passing, som nå er priset til 320 Microsoft-poeng (vanligvis 560). Her gjenforenes de overlevende fra det første «Left 4 Dead» med rollegalleriet fra oppfølgeren, i tillegg til at Valve tilbake i februar først avslørte at The Passing også ville by på en helt ny zombie-rase, kalt Fallen Survivor.
Det har også blitt fylt på med nye demoer på XBLA den siste uken. Blant annet kan du teste basketballspillet «NBA Elite 11», «MySims: Sky Heroes» og det nært forestående «WRC 2010»-spillet. Sistnevnte tittel er i butikkene 8. oktober.
Den totalt tredje utvidelsespakken til Rockstars suksess «Red Dead Redemption» er også sluppet, både til Xbox 360 og PlayStation 3. Liars and Cheats Pack (75 kroner på PSN/66 kroner på XBLA) utvider multiplayeropplevelsen, for nå kan du utfordre venner til hesteløp, konkurrere om pokerpottene eller spille Liar’s Dice online. Dessuten får du et nytt, kraftig våpen tilgjengelig – nemlig Explosive Rifle.
Forrige uke dukket «Sonic Adventure» opp på XBLA, og denne uken er det PSN som får Dreamcast-spillet om du punger ut med 59 kroner. Dette er bare starten på retrobølgen, for SEGA har annonsert at de kommer til å slippe flere klassiske spill fra Dreamcast-biblioteket fremover. Og neste gang venter «Crazy Taxi», med lansering på PSN og XBLA en gang i november.
PlayStation Store har dessuten en godbit for deg som er PlayStation Plus-medlem. «Castlevania: Lords of Shadow» kan nemlig demospilles nå. Neste uke slippes demoen løs for de vanlige PSN-brukerne. Mandag 27. august er en dato verdt å merke seg om du er PlayStation Plus-medlem, for da får du muligheten til å betateste «Asssassin’s Creed: Brotherhood».
Det er bare en ny minis-tittel på PSN denne gang, nemlig «Aracade Air Hockey & Bowling», som koster 34 kroner. PS3-eiere er alene om å kunne handle «Sky Fighter», et fartsfylt eventyr sett fra siden som selvforklarende nok foregår noen meter over bakkenivå. Du kan spille med en venn i Wing Mode eller kjempe om luftrommet mot sju andre i Dogfight Mode. «Sky Fighter» koster 75 kroner.
Vi runder av ukas oppsummering av noen høydepunkter fra de digitale konsollbutikkene med en trailer fra «DeathSpank: Thongs of Virtue» - ute på PSN og XBLA nå: