– Gir ikke opp «live service»
Sony satser videre.
(PressFire.no): Til tross for et par høyprofilerte fiaskoer og en haug med kansellerte prosjekter, holder Sony fast ved sin live service-satsing.
I et intervju med den japanske spillblekka Famitsu får PlayStation-sjef Hideaki Nishino spørsmål om hvorvidt selskapet fortsatt har tro på «live service»-spill framover – altså onlinespill som skal leve gjennom kontinuerlige oppdateringer, battle passes og lignende.
Svaret er kort og greit: Ja.
– Med live service-spill er det viktig å fortsette å tilby noe på jevnlig basis, sier Nishino. Han kaller sjangeren relativt ny og legger til at Sony har tenkt å fortsette å ta nye grep innenfor dette feltet.
– Vi ser på live service-spill som innhold som tiltrekker seg brukere globalt, og vi har til hensikt å revitalisere markedet gjennom både førsteparts- og tredjepartsinnhold, forklarer han videre.
Uttalelsene kommer etter en strabasiøs tid for Sony og PlayStation.
Mest kjent er kanskje Concord som ble trukket fra salg bare to uker etter lansering i fjor. I tillegg har Sony kansellert flere planlagte live service-spill hos studioer som Bend Studio og Bluepoint Games, og sistnevnte ble lagt ned helt tidligere i år.
Oppkjøpet av Bungie har heller ikke gått knirkefritt – selskapet bokførte nylig et tap på 765 millioner dollar knyttet til «Destiny»-skaperen – og sparket nettopp store deler av selskapet.
Men det er ikke bare elendighet. «Helldivers 2» ble en gedigen overraskelse og solgte over 15 millioner eksemplarer innen utgangen av 2024 – dog skal det sies at spillet ikke er laget av noen av Sonys studioer, men heller gis ut av dem.
Sonys finansdirektør Lin Tao sa under en investorprat i fjor at live service-spillene har gitt selskapet en inntektsstrøm som ikke fantes for fem år siden, og at det er verdt å satse videre.